top of page

Filtresiz ZeytinyağıBu senenin ilk parti zeytinyağını filtresiz olarak satışa sunduk. Ve istedik ki, satın aldığınız filtresiz zeytinyağları hakkında biraz daha bilgiye sahip olun.


Öncelikle filtresiz zeytinyağının görüntüsüne değinelim. Filtrelenmiş zeytinyağlarından daha tortulu, bulanık, bulutsu bir görüntüye sahiptir. Tortu dibe çökebilir.


Peki bu tortu nedir? Gördüğünüz tortu değişken miktarlardaki zeytin meyvesi ve zeytin suyu damlacıklarıdır. Aromaları daha net şekilde dilinizde, damağınızda ve boğazınızda duyumsarsınız. Tortunun zeytinyağıyla birlikte tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.


Filtresiz zeytinyağ mikro boyutta zeytin meyvesi içerdiğinden polifenoller açısından daha zengindir. Polifenoller ise antioksidan aktivitenin bileşenleridir ve beslenme diyetinde mutlaka yer verilmesi gerekir. Zeytinde iki tip polifenol bulunur; yağ asitlerinde çözünen polar olmayan polifenoller ve zeytin meyvesinin suyunda bulunan polar polifenoller. Zeytinyağ üretim sürecinde polar olmayan polifenoller zeytinyağında tutulurken, polar olanlar su ile atılır. Filtrelenmemiş zeytinyağları her ikisini de ihtiva eder.


Filtreli ya da filtresiz, zeytinyağları her zaman sıcaktan, ışıktan ve oksijenden korunarak saklanmalı. Bu sebeple biz tenekeler haricinde mutlaka koyu renk cam şişe tercih ediyoruz. Siz de satın aldığınız teneke zeytinyağlarını koyu renk cam şişelerde muhafaza edebilirsiniz. Kapaklarının her zaman iyi şekilde kapandığından emin olun ve tezgah üstü yerine dolap içlerinde saklayın.24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page