top of page

Kremalı Mantar Çorbasıİki, üç gün sonra üçüncü cemre toprağa düşecek. Havalar yavaş yavaş ısınır belki ama Mart, sonuna kadar kapıdan baktırıp kazmaları, kürekleri yaktırabilir de. Nitekim yurdun bir bölümünde etkin kar yağışları, soğuklar devam ediyor. Ben, yazın çorba içen bir insan değilim. Hazır kış hâlâ kendini hissettirirken sofralardan çorbayı eksik etmiyorum.


Bu defa Kremalı Mantar Çorbası tarifi vereceğim. Evet diyeceksiniz ki interneti açınca her yerde var. Ben tamamen içgüdülerimle hareket ettim. Hem sağlıklı hem leziz olsun deyince neyi ne kadar koyabileceğim hakkında kendimi de sınamış oldum. Ortaya epey de lezzetli bir çorba çıktı. Sizlerle de paylaşayım istedim.


1 adet orta büyüklükte soğan ve küçükse 2, iri ise 1 adet sarımsağı üç çorba kaşığı Frig Bahçe sızma zeytinyağında soğanlar pembeleşinceye kadar kavurdum. 350 gr kültür mantarını fırça ile yıkayıp iriliğine göre üç-dört adedini ince ince doğrayıp bir kenara ayırdım. Geri kalanını ortadan ikiye kestim. Ortadan kestiklerimi soğan ve sarımsakların yanına ekledim. Mantarlar suyunu salıp tekrar çekinceye kadar kavurdum. 2,5 çorba kaşığı un ekledim. Un pembeleşinceye kadar kavurdum. Ben 2 su bardağı tavuk suyu ve 6 su bardağı su koydum. Ama isteğe bağlı olarak yarı yarıya veya dörtte üç oranında da konabilir. Tavuk suyu yerine et suyu da koyabilirsiniz. Yarım saat kaynamaya bıraktım. Diğer yanda 2 çorba kaşığı Frig Bahçe sızma zeytinyağına ince ince doğradığım mantarları katıp kavurdum. Mantarlar suyunu çekince altını kapattım. Öbür tencerede kaynayan mantarları iri parça kalmayıncaya kadar el blenderından geçirdim. İçine kavurduğum ince mantarları, 200 ml krema, 1,5 tatlı kaşığı tuz ve yarım çay kaşığı karabiber ekledim. Bir taşım kaynattım. Servis ederken içine kavrulmuş küp ekmekler de katabilirsiniz. Hatta ekmekleri kavururken içine 1 diş sarımsağı yarıp koyarsanız hoş bir sarımsak kokusu da sinmiş olur.


Afiyet olsun :)

Son Yazılar

Hepsini Gör

İncirli Kek

Comments


bottom of page