top of page

Zeytin Ağacı

Güncelleme tarihi: 30 Kas 2021


Gençken narin gövdesinde biten meyveleri ve meyvelerinden elde edilen zeytinyağı ile insanlığı büyüleyen zeytin ağacı, yaşı ilerledikçe gösterişli bir gövdeye de sahip olur. Kim bilir belki de barışçıl mesajı ile uzun ömürlü olması arasında bir ilinti vardır. Çünkü zeytin ağacının ortalama yaşam süresi dört yüz yıldır. Ancak tarihte üç bin yaşındaki zeytin ağaçlarına da rastlanmıştır.

Zeytin ağacı mitolojik pek çok hikâyeye kahraman olmuştur. En bilineni yaratılışı ile ilgili olandır. Antik Yunan’da Bilgeliğin Tanrıçası Athena ile Denizler Tanrısı Poseidon arasında Atina’nın tanrısı kim olacak tartışması çıkar. Çözüm üretemeyince Tanrılar Tanrısı Zeus’tan yardım isterler. Tanrı Zeus, insanlığa bir hediye vermelerini ve faydasına göre en iyi olan hediyenin seçimini halka bırakır. Ve tabii en faydalı hediyeyi yapan Atina’nın sahibi olacaktır. Poseidon üç çatallı mızrağını bir kayaya değdirir. Kaya yarılır. İçinden şırıl şırıl çağlayan bir kaynak suyu fışkırır. Ama su o kadar tuzludur ki insanlar içemez. Sıra Bilgelik Tanrıçası Athena’ya gelir. Athena bir yamaca çıkar ve dokunmasıyla yamaçta bir fidan belirir. Fidan hızla büyür. O kadar dayanıklıdır ki soğuk, kuraklık, her türlü çetin doğa olayına karşı gelir. Üstelik de meyvesi, çekirdeği, suyu, yağı, odunu kullanılabiliyordur. İnsanlar Athena’nın yarattığı zeytin ağacının insanlığa daha faydalı olduğu ortak kararını alırlar. Ve Athena, Atina’nın sahibi olur.

Ocak 2020 raporlarına göre 2019 yılında ülkemizde 1.525.000 ton zeytin üretimi gerçekleşmiştir. Aydın, %19,6 pay ile zeytin üretiminde birinci sırada yer almaktadır. Yine aynı yılın Türkiye zeytinyağı üretimi ise 224.595 tondur. Aydın, %15,7 pay ile Türkiye’de zeytinyağı üretiminde birinci sırada gelmektedir. (Kaynak: TÜİK/UZZK)

Türkiye zeytinyağı üretiminde ilk beş ülke arasındadır.

Yavuzköy’deki zeytin ağaçlarımızın hem meyvesini hem yağını hem de son kertede prinasından hazırladığımız sabunlarını sizlerin kullanımına sunuyoruz.


38 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page